در کویر چی بپوشیم؟

در کویر چی بپوشیم؟

در کویر چی بپوشیم

پاییز و زمستان فصل کویر و کویر نوردی است.سفر به کویر هم همانند سایر سفرهای طبیعت گردی دارای ترتیبات و قواعدی خاص میباشد که هر کویرنورد  و گردشگری برای حفظ سلامت خود ملزم به رعایت آن میباشد.یکی از نکات اساسی در سفر به مناطق کویری توجه به نوع پوشش و انتخاب کفش و لباس مناسب میباشد.با چرخ فلک در خصوص  اطلاع از اینکه در کویر چه بپوشیم همراه باشید.

با توجه به اینکه بخش اعظم سفرهای کویری پیاده روی در میان شن های روان کویر است، کویرگردانان حرفه ای معتقدند نوع پوشش و لباس و کفش مناسب در سفرهای کویرگردی می تواند لذت سفر را دوچندان کند.
با توجه به اینکه بخش اعظم سفرهای کویری پیاده روی در میان شن های روان کویر است، کویرگردانان حرفه ای معتقدند نوع پوشش و لباس و کفش مناسب در سفرهای کویرگردی می تواند لذت سفر را دوچندان کند. مهم ترین قسمت پوشش برای سفرهای کویرگردی کفش است. مسافران کویر برای پیاده روی در کویر اغلب از پوتین استفاده می کنند، چرا که پوتین مناسب ترین پاپوش در کویر است.

در کویر چی بپوشیم

پوتین با داشتن ساق از ورود شن و حشرات موذی به داخل کفش و آسیب رساندن به پا جلوگیری می کند. در مورد انتخاب پوتین رعایت چند نکته اساسی لازم است. اولا کفش باید کاملا سایز پا باشد زیرا کفش کوچک به ماهیچه*های پا فشار زیادی می آورد و در بسیاری موارد باعث شکستگی ناخن پا شده و راه رفتن را بسیار مشکل می کند و کفش بزرگ نیز باعث سرخوردن پا در آن و عدم تعادل می شود.
نکته بعدی جنس پوتین است. مناسب ترین کفش برای این سفرها، پوتینی با رویه چرم و زیره پلاستیکی است.
زیره پلاستیکی باعث عدم سرخوردن و رویه چرم به مانند عایق از سرما و گرما جلوگیری می کند. ترجیحا کفش را با یک جوراب ضخیم بپوشید و از بند کشی برای آن استفاده کنید. هنگام استراحت نیز کفش و جوراب را درآورید تا پا متورم نشود.


بعد از کفش نوبت به شلوار می رسد. مناسب ترین شلوار برای گلگشت در کویر، شلوارهای نخی ارتشی است. جنس این شلوارها پنبه ای بوده و از عرق کردن پاها جلوگیری می کند. همچنین جیب های زیاد آن بسیار به کار می آید. دیگر حسن این شلوارها ضخامت قسمت نشیمن گاه و زانوهاست. علاوه بر اینها دمپای این شلوارها جای عبور نخ یا کش را دارد که مانند گتر روی پوتین سفت شده و مانع ورود شن به کفش می شود.
لباس بالاتنه نیز بسیار مهم است. لباس های سبک نخی که تمام بدن از گردن تا مچ دست را می پوشاند مناسب است البته فراموش نشود که این لباس ها باید چندلایه باشد تا در زمان گرما و سرما بتوان آن را کم و زیاد کرد.

در کویر چی بپوشیم
آخرین قسمت از پوشش، کلاه است. از انواع کلاه های سبک و آفتاب گیر برای محافظت از صورت و چشم می توان استفاده کرد. این کلاه ها ترجیحا روشن و حتی الامکان دولایه باشد تا یک لایه بین سر و لایه بالایی قرار گیرد. اگر کلاه دولایه نداشتید می توانید یک پارچه سفید زیر کلاه قرار دهید تا علاوه بر ایجاد یک لایه اضافی از گردن نیز در مقابل گرما محافظت کند.

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه گردشگری

 

در همین زمینه بخوانید:

پیست اسکی آلوارس در اردبیل بزرگترین پیست اسکی ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *