پیست اسکی آلوارس در اردبیل بزرگترین پیست اسکی ایران

پیست اسکی آلوارس در اردبیل بزرگترین پیست اسکی ایران

پیست آلوارس

 وسیع‌ترین پیست اسکی کشور یعنی پیست اسکی آلوارس  در روستایی به همین نام در استان اردبیل و در ۲۴ کیلومتری شهر توریستی سرعین واقع شده‌است. شهری که بیشتر مردم آن را با چشمه های آبگرم معدنی و آب و هوای دل انگیز تابستانی اش میشناسند.

پیست اسکی آلوارس اردبیل که در دامنه‌ی کوه سبلان و در روستای آلوارس، از کهن‌ترین روستاهای منطقه، قرار دارد. این روستا در سالیان گذشته محل ییلاق شاهسون‌ها بوده وزیبایی مخصوص به خود را دارد.

پیست اسکی آلوارس همچنین در مکانی دور از شلوغی شهر قرار دارد و نه تنها برای اسکی مناسب است بلکه برای آشنایی گردشگران با مردم مهمان‌نواز روستای آلوارس و ثبت لحظاتی به یادماندنی گزینه‌ای فوق العاده است. این پیست با امکاناتی مناسب تجهیز شده و مکانی عالی برای طرفدارن ورزش‌های زمستانی است. برای آشنایی بیشتر با پیست اسکی آلوارس اردبیل با چرخ فلک همراه  باشید.

مشخصات اولیه‌ی پیست اسکی آلوارس اردبیل

این پیست منحصربه فرد در ۱۲ کیلومتری روستای آلوارس و در ۲۴ کیلومتری شهر سرعین قرار دارد و بزرگ‌ترین پیست کشور از نظر وسعت است. پیست آلوارس اردبیل در سال‌های ۸۵-۸۴ با امکاناتی مناسب راه‌اندازی گردید. این پیست در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و در فصل‌های پاییز و زمستان پوشیده از برف است. شایان ذکر است که در فصل تابستان نیز گاهی امکان ریزش برف در این منطقه وجود دارد.

پیست آلوارس به دلیل قرارگیری در ارتفاع زیاد دمایی پایین دارد، به شکلی که در حدود شش تا هشت ماه سال پُر از برف است. جالب است بدانید که اختلاف دمای روستای آلوارس با شهر سرعین که فاصله‌ی زیادی هم با یکدیگر ندارند، در حدود ۱۵ درجه‌ی سانتی‌گراد است. از این رو این پیست در فصل زمستان به دلیل دمای بسیار پایین خلوت‌تر از فصول دیگر سال است و بیشتر توسط ورزشکاران مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مجموعه‌ در فصل زمستان فقط در روزهای پنج شنبه و جمعه خدمات رسانی می‌کند و پارکینگ مجموعه در این فصل به دلیل انباشت بسیار زیاد برف تعطیل است.

روستای آلوارس

این روستای منحصربه فرد با ویژگی‌های فوق العاده‌ای که از آن خود کرده در برخی از ماه‌های سال شاهد جذب گردشگران زیادی است. بسیاری از مردم در فصل تابستان به این روستا سفر کرده و با مهمان‌نوازی منحصربه فرد اهالی منطقه مواجه می‌شوند. یکی از مواردی که در این روستا حتماً باید آن را تجربه کرد، غذاهای محلی، کشک، دوغ، سبزی محلی و نان لواش مخصوص است که بومیان منطقه تهیه می‌کنند.

طبیعت زیبای آلوارس نیز با حضور گل های ختمی، لاله‌های سرخ، گون‌های انبوه، شقایق و دیگر گونه‌های وحشی در فصل های گرم سال، از دیگر جذابیت‌های روستای آلوارس و پیست اسکی موجود در آن است.

چشمه‌های آب متعدد که مهم‌ترین آن‌ها چشمه‌ی مین‌بلاغ و چشمه ی گوگور است از دیگر جابه‌های روستای آلوارس است. شایان ذکر است که مراکز تفریحی روستا در مسیر پیست اسکی قرار گرفته‌اند.

 

امکانات پیست اسکی آلوارس اردبیل

این پیست به منظور رفاه مراجعه کنندگان امکاناتی مناسب فراهم ساخته‌است. تعدادی از این امکانات در سال‌های گذشته مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند و تعدادی نیز به زودی راه‌اندازی می‌شوند.

از مهم‌ترین امکانات این پیست می‌توان به بالابر، تله‌سیژ ۱۲۵۰ متری و … اشاره داشت. اما مهم‌ترین امکانی که این پیست فراهم ساخته کلاس‌های آموزشی اسکی است که هزینه‌ای به مراتب کمتر از شهرهای بزرگ به ویژه تهران دارد. از این رو اگر می‌خواهید برخی از مواقع سال به دور از ازدحام و شلوغی باشید و همچنین لذت اسکی کردن را تجربه کنید، پیست اسکی آلوارس اردبیل بهترین گزینه‌است.

پیست آلوارس همچنین پارکینگی اختصاص دارد که در فصول سرد سال به دلیل برف زیاد قابل استفاده نیست. دمای پایین منطقه (مناسب برای ورزش‌های زمستانی)، امنیت پیست، طبیعت زیبای منطقه و … از دیگر امکانات موجود در این پیست است.

چگونه برویم؟

برای رسیدن به پیست اسکی آلوارس اردبیل کافی است تا خیابان ولیعصر سرعین را تا کمربندی به طرف غرب ادامه دهیم. پس از رسیدن به میدان به سمت راست حرکت کرده و در میدان بعدی جاده‌ی سمت چپ را تا ۲۰ کیلومتر ادامه دهیم. بعد از گذر از چندین روستا به پیست می‌رسیم.

شایان ذکر است که برای رسیدن به تله‌سیژها باید ۵۰ متر قبل از روستای آلوارس در سمت راست به طرف روستای چای گوزی به حرکت درآییم. در این مکان تله‌سیژها ما را تا پای کوه می‌رسانند.

در همین زمینه بخوانید:

راهنمای سفر به دریاچه نئور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *