چرا باید به موزه برویم؟

چرا باید به موزه برویم؟

چرا باید به موزه برویم

 آیا شما هم جزو  از آن دسته افرادی هستید که تا  اسم موزه و یا پیشنهاد بازدید از موزه را می‌شنوید، سعی می کنید با هر طریقی که شده از این پیشنهاد طفره رفته و یا برعکس با ذوق و شوق و بلافاصله این پیشنهاد  را قبول می کنید؟ شاید هم از آن دسته افرادی باشید که موزه‌ها برایتان یادآور اردوهای کسل کننده مدرسه باشد .حتی تصورتان از رفتن به موزه می تواند گرفتن عکس های سلفی کنار اشیاء و تصاویر و هر چه سریعتر تمام کردن بازدید برای رسیدن به سایر بخش های سفر و تفریحات تان باشد!!

بهر صورت جزو هر کدام از این افراد که هستید یا اگر دوست دارید علاقه بیشتری به موزه پیدا کنید، ده دلیل  زیر برای اینکه چرا باید به موزه برویم را تا انتها بخوانید ، شاید نکات جدیدی افکارتان را درگیر کرد و نوع نگاه تان را نسبت به موزه تغییر داد.بویژه اینکه یادتان نرود در سفر با خانواده و کودکان بازدید از موزه بسیار ارزشمند خواهد بود.

1- تغییر جهان بینی و نوع نگرش

بیشتر اشیا و آثاری که در موزه‌ها قرار می‌گیرند، حکم آثار هنری دارند و در واقع حاصل دست هنرمندان در طول تاریخ است که ارزش نگهداری در موزه را داشته‌اند؛ بنابراین نگاه دقیق به این آثار هنری، ما را از دریچه روح هنرمند عبور می‌دهد و با دنیاهای دیگری آشنا می‌کند و همین باعث می‌شود که هر چه آثار بیشتری را ببینیم، دنیایمان بزرگتر شده و در مدت زمان کوتاهی، وسعت دید غیر قابل باوری پیدا کنیم.

2-  احساس حضور در کلاس درس بازیگران اصلی تاریخ

همانطور که می‌دانید، ماهیت اصلی موزه‌ها، نمایش تاریخ است؛ اما باید اضافه کرد که علاوه بر تاریخ، بازدیدکنندگان از موزه در واقع عصاره‌ای از فرهنگ،  تفکر، اعتقادات و باورهای آن قوم و ملیت را به تماشا می‌نشینند و اشیا به قدری گویای طرز فکر پیشینیان هستند که انگار خودشان به زبان می‌آیند و برایمان از فرهنگ و تاریخشان می‌گویند. بنابراین با بازدید از موزه‌ها، در  اندک زمانی قادر به درک و دریافت ویژگی های فرهنگی  و مردم شناختی یک قوم خواهید بود.

10دلیل برای بازدید از موزه در چرخ فلک

3- رشد ایده های خلاقانه

براستی موزه‌ها مملو از ایده‌ها و فکرهای ناب و خلاقانه  هستند که شاید در شلوغی زندگی روزمره آنها را فراموش کرده باشیم، فکرهای ساده و بدون پیچ و خمی که گاه از سادگی فراموش می‌شوند. بازدیدکننده‌ای که در حال دقت در اشیای موزه است، دریچه ذهنش به روی ایده‌ها باز می‌شود و میل به پرورش دادن ایده درونش لحظه به لحظه بیشتر می‌شود.

4- مکانی برای تقویت گفت و گو

موزه‌ها، حکم سوخت رسانی به بحث‌های فرهنگی و تاریخی را دارند؛ به این صورت که فرد با بازدید از موزه‌ها با خوراک فکری که از موزه‌ها می‌گیرد و وسعت نظر و اطلاعات فراوان و همه جانبه‌ای که پیدا می‌کند، به راحتی مباحثه با افراد در زمینه فرهنگ و قومیت برایش میسر می‌شود.

5- گوشه دنجی برای سکوت و آرامش

در زندگی روزمره و شلوغ انسان‌های مدرن، موزه‌ها با آرامش خاصشان، حکم استراحتگاه‌هایی برای تخلیه فشارها و استرس‌های آدمی دارند. از طرفی آرامش  فضای صلح آمیز و معنوی آنها با اشیای هنری، فضایی شبیه به مسجد و کلیسا را به بازدیدکننده یادآوری می‌کند.

6- میعاد گاهی برای افراد با سلایق مشترک

تنوع فراوان انواع موزه ها با موضوعات متنوع باعث شده افراد در انتخاب نوع موزه بر حسب سلایق و نوع علاقمندی خود دستشان بسیار باز و آزاد باشد. بدون شک بازدیدکنندگان دیگری هم بر اساس علاقه شخصی‌شان موزه را انتخاب می‌کنند و همین باعث می‌شود، افراد  با سلایق مشترک در کنار هم قرار بگیرند. این هم سلیقگی فرصت خوبی برای تقسیم کردن دیدگاه‌ها و نوع تفکر افراد است. حرف زدن و مباحثه درباره هنر، فرهنگ، تاریخ و هزاران موضوع مرتبط دیگر با موزه که دیدگاه افراد را بیش از پیش وسعت داده و بر دانش بازدیدکنندگان می افزاید.

بازدید از موزه و دلایل رفتن به موزه در سفر و گردشگری

7- افزایش آگاهی گردشگران

بدون شک یکی از هوشمندانه‌ترین اقدامات یک گردشگر بعد از ورود به یک مقصد جدید، بازدید از موزه‌های آن مقصد است؛ زیرا در مدت زمان کوتاهی، می‌تواند با فرهنگ و تاریخ آن منطقه آشنا شود و اطلاعات بسیار کاربردی و مفیدی از منطقه‌ای که به آن سفر کرده است، پیدا می‌کند. افزایش اطلاعات و آگاهی گردشگران از مقصد و آشنایی آنان با تاریخ و فرهنگ منطقه یکی از اصول و ارکان اساسی متولیان صنعت گردشگری می باشد.

8- خوشگذرانی در موزه

در واقع شعار اصلی گردشگری خلاق این است که موزه ها را باید وارد بطن زندگی کرد.با این نگرش بعضی از موزه‌ها با ایجاد خلاقیت، زمینه‌های جالب و خلاقانه ای برای بازدیدکنندگانشان فراهم می‌کنند. استفاده از راهنماهای صوتی جالب که بازدیدکننده را در فضای روزگاران گذشته غرق می‌کند یا ایجاد تصاویر خلاقانه (مانند ویدیومپینگ) و… باعث می‌شوند موزه فضای جذاب‌تری برای لذت بردن مخاطبان شود. حتی استفاده از کافه‌ها و گالری‌های اطراف موزه، حس دلپذیری را به بازدیدکنندگانی که می‌خواهند در فضای آرامش بخش موزه، کمی هم به گپ و گفت نشسته و یا با تفریحات و سرگرمی های جالب اوقات خوشی را بگذرانند فراهم میکند.

9-  موزه ها پایگاهی برای پاسداری از فرهنگ و هنر

اشیایی که در موزه نگهداری می‌شوند، بدون شک دارای ارزش بسیار بالای تاریخی و فرهنگی برای آن منطقه و حتی کل بشریت هستند بنابراین مهم است که به حفظ و نگهداری آنها توجه کنیم. با پشتیبانی بازدیدکنندگان از موزه‌هاست که دوام آنها تضمین می‌شود و می‌توان به ماندگاری آنها مطمئن شد. اگر روزی برسد که موزه ها بازدید کننده ای نداشته و مردم هم علاقه ای به رفتن به موزه نداشته باشند،  طبیعتا نگهداری از آثار هم بی‌دلیل خواهد بود.مثلا فرش مشاهیر در کاخ نیاوران یک نمونه بارز در این زمینه هست.

10- تقویت ریشه های ملی و اجتماعی

همانطور که در جای جای این متن اشاره شد، موزه‌ها  عصاره و تبلور فرهنگ، تاریخ، باور و اعتقادات و … جوامع هستند و در واقع میراث ارزشمند آنها محسوب می‌شوند که حفظ و نگهداری شان، اهمیت بسیار زیادی دارد. کودکان که در واقع، رهبران آینده هستند، ابتدا به میراث خود نگاه می‌کنند، بنابراین مهم است که بتوانیم به خوبی این میراث گرانبها را به آنها منتقل کنیم.برای مثال می توان به مجموعه تاریخی معبد آناهیتا در کنگاور اشاره نمود.

احتمالا دلایل بسیار دیگری نیز بتوان برای اهمیت رفتن به موزه  و گنجاندن آن در برنامه های سفر و گردشگری و حتی تفریحات روزمره زندگی بیان کرد.شاید همین الان به این نکته فکر کنید تا کنون چند تا از موزه های شهر و منطقه های اطراف خودتان را دیده اید؟ پس بدون معطلی، اولین قرار موزه را با دوستان یا خانواده و فرزندانتان تنظیم کنید.

در همین زمینه بخوانید:

حمام های رومی

یک نظر

  • […] حاضر تبدیل به نوعی موزه زنده شده که پذیرای علاقمندان بازدید از موزه می […]

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *