چرا بیشتر هواپیما ها به رنگ سفید هستند؟

چرا بیشتر هواپیما ها به رنگ سفید هستند؟

دلیل سفید بودن رنگ هواپیما

احتمالا مثل بسیاری از افراد دیگر این سوال به ذهن شما هم خطور کرده که چرا اکثر هواپیماهای مسافری به رنگ سفید می باشند؟و یا اینکه رنگ غالب در هواپیماهایی که نقاشی یا اصطلاحا لیوری رنگی هم دارند همین رنگ سفید است.هر چند که هر ایرلاین بر اساس لوگو و برند خود رنگی مختص به خود را می تواند داشته باشد اما رنگ بیشتر هواپیما هایی که بر فراز سرمان در آسمان پرواز می کنند سفید است.

چهار دلیل اصلی برای سفید بودن رنگ بیشتر هواپیما ها مطرح می باشد که عبارتند از:

1. رنگ سفید نور خورشید را منعکس می‌کند

انعکاس نور خورشید در واقع دلیل اصلی رنگ آمیزی سفید هواپیما ها می باشد. سایر رنگ‌ها  و بویژه رنگ های تیره نور را بیشتر جذب می‌کنند. این امر از مهمترین دلایل سفید بودن رنگ یک هواپیما است زیرا زمانی که نور خورشید توسط یک هواپیما جذب می‌شود، باعث بالا رفتن دمای بدنه آن می‌شود. همچنین نقاشی هواپیمای مسافربری در طیف رنگهای روشن و سفید، گرما و آسیب‌های احتمالی ناشی از نور خورشید را نه تنها در طول پرواز بلکه در حالت پارک شده در باند فرودگاه نیز به حداقل می‌رساند.

2. نشانه‌های آسیب به آسانی قابل تشخیص هستند.

به خاطر دلایل ایمنی و اهمیت امنیت پرواز، آسیب‌های ظاهری هواپیماهای تجاری مانند ترک و تورفتگی به طور منظم و قبل از هر پرواز بررسی می‌شوند.
یکی از ویژگی های رنگ سفید در مقایسه با سایر رنگها ،  قابلیت تشخیص سریع ترک‌ها، تورفتگی‌ها، نشت انواع روغن یا سوخت و سایر آسیب‌های بدنه است.

3. برخورد پرندگان را کاهش می‌دهد.

برخورد پرندگان با هواپیما و مخاطرات و صدمات ناشی از این امر از دیر باز یکی از معضلات خلبانان و عوامل پروازی و فرودگاهی به شمار می رود.

برخورد پرنده با هواپیما  معمولا در زمان پرواز در ارتفاع کم و به هنگام نشست و برخاست از باند فرودگاه رخ می‌دهد.  یکی از دلایل عنوان شده بر اساس اعلام متخصصین امر این است که رنگ سفید می‌تواند وضوح هواپیما را افزایش دهد و به طور بالقوه امکان تشخیص و فاصله گرفتن پرندگان را بیشتر کند.

 

دلیل رنگ سفید بدنه هواپیما ها

4. دچار رنگ پریدگی نمی شود

هنگام پرواز در ارتفاعات، هواپیما ها در شرایط مختلف جوی  قرار می‌گیرند. رنگ هواپیما ها در طول زمان به مرور کم رنگ  و یا مات می‌شوند و بنابراین به منظور حفظ زیبایی ظاهری، باید دوباره رنگ شوند. رنگ آمیزی مجدد و متعدد علاوه بر تحمیل وزن اضافی بر هواپیما (که به معنی مصرف سوخت بیشتر است)، خود رنگ کردن آن نیز هزینه دارد.

در همین زمینه بخوانید:

چهره های مشهور که با هواپیمای شخصی خود سفر می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *