۹ مقصد دشوار برای زنان توریست که به تنهایی سفر می کنند

۹ مقصد دشوار برای زنان توریست که به تنهایی سفر می کنند

سفر و گردشگری از دیرباز به عنوان یکی از لذت بخش ترین و جذاب ترین فعالیت ها در زندگی بشر شناخته شده است. هیچ چیز مثل رفتن به یک مکان جدید و مشاهده مناظر طبیعی زیبا، فرهنگ های متنوع و صنایع دستی ظریف و شگفتی آور نمی تواند حس ماجراجویی انسان را ارضا کند. در کنار این مسائل، در سال های اخیر سفر برای زنان توریست تنها با استقبال زیادی روبرو شده است. به گونه ای که علاوه بر زنان کشور های غربی که معمولاً نسبت به زنان آسیایی در این گونه مسائل فعالیت پرشورتری دارند، شاهد زنان مسلمانی هم بوده ایم که به تنهایی به گردش در دنیا پرداخته اند. با این وجود نمی توان ادعا کرد که هنوز هم، همه جای کره زمین برای حضور یک زن تنها ایمن هستند.

سفر

از این رو اگر شما به تنهایی سفر می کند، لازم نیست بی گدار به آب بزنید و هیجان زده شوید. بهتر است قبل از انتخاب مقصد خود به خوبی تحقیق کرده و به جایی بروید که قرار است در آن به شما خوش بگذرد، نه یک انتخاب اشتباه که باعث آزردگی خاطرتان شود و عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین مولفه هایی که در صنعت گردشگری نقشی حیاتی دارد، امنیت است. پس هرگز مناظر زیبا و بازارهای بزرگ را به بهای از دست رفتن امنیت و آرامشتان در سفر، به دست نیاورید. نمی توان این مسئله را کتمان کرد که گردشگران زن در مقایسه با مردان همواره در معرض خطرات بیشری قرار دارند و مسئله امنیت برای آن ها اولین اولویت محسوب می شود.

در این نوشتار قصد داریم مناطقی را در جهان معرفی کنیم که برای حضور یک توریست زن تنها مناسب نیستند.با چرخ فلک همراه باشید.

مصر

سفر برای زنان توریست تنها

مصر کشور شگفتی ها است. اهرام ثلاثه، مجسمه ابوالهول، منطقه اسکندریه، واحه‌ سیوا و… تنها تعدادی از جاذبه های گردشگری این سرزمین باستانی هستند. با وجود تمام این آثار فرهنگ و تمدن در مصر، زنانی که قصد سفر به کشور را دارند باید حسابی مراقب باشند و کاملاً احتیاط کنند.

اگر با زنانی که به تنهایی به مصر سفر کرده اند صحبت کنید، متوجه می‌شوید که آن ها پیوسته از دست مردان مصری در عذاب بوده اند. متلک های مردان مصری در خیابان ها، درخواست های بی شرمانه راننده تاکسی ها و تقاضاهای بی جای مردان مصری به ازاء نشان دادن اهرام به زنان، تنها بخشی از نگاه مردان این کشور را به یک توریست زن تنها نشان می‌دهد. حتی زنانی که به همراه همسرشان به این کشور سفر می‌کنند نیز از نگاه های خیره برخی مردان مصری در امان نیستند.

به هر حال اگر شما زنی هستید که می‌خواهید به تنهایی به مصر سفر کنید، بهتر است شهرهایی مانند دهب، زمالک و قاهره را برای اقامت انتخاب کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود لباس های مناسب و ساده ای بپوشید که جلب توجه نکند.

جدای از مشکلانی که ممکن است برای زنان تنها در سفر به مصر رخ دهد، می‌توان گفت اکثر مردن این کشور مردمانی مهربان و مهمان نواز هستند و خاطرات شیرینی برای شما در این سرزمین کهن رقم می‌زنند. با این حال بهتر است همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید.

ترکیه

بناهای تاریخی، سواحل نیلگون، مراکز خرید و طبیعت زیبای ترکیه باعث شده این کشور به یک بهشت برای جهانگردان تبدیل شود. در این میان شهر استانبول به طور ویژه ای دارای اماکن تاریخی بسیار زیبا است که از جمله آن ها می‌توان به کلیسای ایا صوفیه (Hagia Sophia) اشاره کرد که کلیسایی با شکوه است که به قرن ششم برمی گردد.

با وجود تمام این جذابیت ها، سفر انفرادی به ترکیه برای زنان می‌تواند با سختی های زیادی همراه باشد. حملات تروریستی سال های گذشته که بارها تکرار شد باعث شد، مسافران نتوانند در این کشور احساس امنیت کنند. کودتا و بی ثباتی سیاسی نیز ضربه دیگری بر صنعت توریست این کشور وارد کرد. اگرچه چنین تهدیدهای امنیتی برای همه خطرناک است اما معمولاً در این موارد زنان آسیب پذیری بیشتری دارند. به گونه ای که پس از رخ دادن بمب گذاری ها و شورش ها، زنان گردشگری که از در آن اوضاع در ترکیه به سر می بردند از رفتار مردان با خودشان شکایت می‌کرند که چطور از موقعیت استفاده کرده و قصد سواستفاده از آن ها را داشتند.

سفر برای زنان توریست تنها

ترکیه کشوری است که می‌توانید از مجاورت سنت و مدرنیته در آن لذت برد. اما نظرسنجی ها نشان می‌دهد با وجود تمام جذابیت هایی که این کشور زیبا می‌تواند در اختیارتان قرار دهد، زنانی که پیش از این به تنهایی به ترکیه سفر کرده اند معقدند اگر بار دیگر بخواهند به این کشور راهی شوند، حتماً به همراه یک مرد به ترکیه سفر خواهند شد. البته توریست های زن توصیه های دیگری هم برای سفر به ترکیه کرده اند، از جمله این که بهتر است با خودتان دستمال توالت ببرید، به فرهنگ بومی مردم احترام بگذارید و سعی کنید لباس های مناسبی بپوشید.

مراکش

مساجد تاریخی، تپه های شنی، باغ های زیبا و آثار باستانی کشور مراکش باعث می‌شوند هر انسان اهل سفری برای سفر به این کشور ترغیب شود. کسانی که به مراکش سفر کنند با یک عالمه ظروف سرامیکی زیبا، عکس های رنگارنگ و داستان ها و ماجراهای جالب در مورد خرید کردن و چانه زدن و مهمان نوازی بی همتای مراکشی ها به خانه باز می‌گردند. بسیاری از توریست هایی که به این کشور سفر می‌کنند معتقدند مراکش رانگارنگ ترین کشوری است که تا به حال دیده اند.

سفر برای زنان توریست تنها

اما برای زنانی که به تنهایی به کشور مراکش سفر کرده اند، این کشور خالی از ایراد نبوده است. مراکش یک کشور کاملاً مردسالار است و این سیستم می‌تواند برای زنان روشنفکر و آزاد، کاملاً شوکه کننده باشد. طرز فکر مردسالارانه مردم باعث می‌شود رفت و آمد یک زن در خیابان هیچ توجیهی برای آن ها نداشته باشد و به خود اجازه دهند با نگاه های خیره وی را دنبال کنند.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

هرچند مراکش از نظر جاهای دیدنی یک مقصد جذاب برای سفر است، اما نمی توان این را انکار کرد که برای یک گردشگر زن، یکی از سخت ترین سفرها خواهد بود؛ چرا که هر لحظه امکان دارد از رفتار مردان این کشور در خیابان آزار ببیند. توریست های زنی که به تنهایی به مراکش سفر کرده اند، خاطرات متعددی از رفتارهای شرم آور و فحاشی های مردان مراکشی نقل کرده اند.

با این حال، این کشور ارزش دیدن دارد، کافی است کمی هوشمندانه عمل کنید تا بتوانید از بودن در مراکش لذت ببرید. آستانه تحمل خود را بالا ببرید، اعتماد به نفس داشته باشید و لباس های مناسبی بر تن کنید.

گواتمالا

گواتمالا کشوری در آمریکای جنوبی است که طبیعت شگفت و آثار تاریخی کم نظیری دارد. جالب است بدانید که قبرستان ها یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری این کشور هستند، چرا که بسیار زیبا و رنگارنگ ساخته شده اند. علاوه بر قبرستان ها، خیابان های پر از رنگ گواتمالا هم می‌تواند شما را شگفت زده کند. می‌توانید با یک تور برنامه ریزی شده و به همراه افرادی که از شما محافظت می‌کنند با خیال راحت به این کشور سفر کنید، اما در مورد سفر انفرادی وضعیت کاملا متفاوت است.

سفر برای زنان توریست تنها

گواتمالا یک کشور جرم خیز است که دولتی بی ثبات دارد، به همین خاطر زنانی که به این کشور سفر می‌کنند باید کاملاً احتیاط کنند و تحت هیچ شرایطی از سایر همسفران خود جدا نشوند.

زنانی که پیش از این به این کشور سفر کرده اند بر اساس تجربیات خود توصیه می‌کنند که در طول سفر نباید از اتوبوس توریسی خود و سایر همسفرانتان جدا شوید. حتماً از یک فرد با تجربه برای راهنمایی تور بهره بگیرید، از شیرهای سر راه، آب ننوشید و اگر احساس کردید فردی به شما نزدیک می‌شود و نیت بدی دارد، سعی کنید بی اعتنا باشید و به سرعت عبور کنید؛ اما اگر نتوانستید فرار کنید از این که خشن و بی ادب باشید خجالت نکشید و صدای خود را بلند کنید.

کلمبیا

سواحل نیلگون، جنگل های سبز و پارک های ملی کلمبیا بسیار جذاب و  وسوسه کننده است، اما متاسفانه کلمبیا برای هر جهانگردی یک کشور بسیار خطرناک قلمداد می‌شود، چه برسد به این که این جهانگرد یک زن تنها باشد.

سفر برای زنان توریست تنها

در واقع رایج بودن قاچاق مواد مخدر و جرم و جنایت فراوان در این کشور، موجب می‌شود بسیاری از جهانگردان از سفر به کلمبیا صرف نظر کنند. هر چند نمی توان انکار کرد که وضعیت امنیتی کلمبیا در سال های اخیر بهبود چشمگیری داشته است. قبلاً وضعیت به گونه ای بود که حتی کسی جرات نداشته در شب به تنهایی به پیاده روی برود، اما هنوز هم نمی توان آن را یک کشور امن به شما آورد.

خاطرات زنانی که به این کشور سفر کرده اند همگی حوادث مشابهی را به رخ می‌کشد: خشونت خانگی که دخالت کردن در آن عواقب بسیاری بدی در پی دارد، آزار و اذیت در خیابان، تعقیب شدن توسط مردان موتور سوار یا پیاده، بی احترامی دیدن از جانب مردان زمانی که در صف خودپرداز ایستاده اید و بستن راه توسط آن ها وقتی در راهروهای آپراتمان در حال عبور هستید.

با وجود تمام این ها توصیه می‌شود قبل از رفتن به یک کشور مردم آن جا را بشناسید. از محل اقامت خود خارج شوید و با مردم معاشرت کنید، کاری کنید که مردم با شما احساس نزدیکی کنند نه این که حس کنند با یک موجود متفاوت روبرو شده اند، بدین ترتیب خواهید دید که انسان های فوق العاده ای نصیبتان می‌شوند و ماجراهای جالب برایتان رخ می‌دهد.

به هر حال اگر می‌خواهید به کلمبیا بروید باید در مورد پتانسیل آزار و اذیت ها آگاهی داشته باشید و پا به خاک این کشور بگذارید.

برزیل

برزیل بزرگترین کشور در آمریکای جنوبی است. جنگل های آمازون، آبشار ایگواسو (Iguazu)، کاراناوال های پر زرق و برق و … تنها بخشی از جذابیت های این کشور پهناور هستند. با این حال بهتر است مراقب باشید این همه جذابیت شما را اغوا نکنند چرا که برزیل یک مکان کاملاً امن نیست.

سفر برای زنان توریست تنها

واقعیت این است که وضعیت اقتصادی این کشور چندان خوب نیست، از این رو توریست ها ممکن است با مسائلی مانند سرقت، آدم ربایی، تجاوز و … روبرو شوند.

علاوه بر این، پیشنهاد می‌شود هرگز در برزیل دست به رانندگی نزنید. خیابان های این کشور به خوبی ساخته و نگهداری نمی شوند، در برخی از خیابان ها هیچ چراغی وجود ندارد و مردم چنان به سرعت رانندگی می‌کنند که هر لحظه باید منتظر یک تصادف باشید.

به هر حال اگر می‌خواهید از مناظر طبیعی و فرهنگی برزیل لذت ببرید و در عین حال در امنیت باقی بمانید، توصیه هایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند. به طور مثال سعی کنید همیشه در مناطق توریستی شناخته شده باقی بمانید، چیزهای گرانبهایتان را همراه خود بیرون نبرید و اگر به شما سوقصد شد سعی نکنید قهرمان بازی در بیاورید.

هندوستان

بسیاری از جهانگردان معتقدند سفر به هنوستان سخت ترین سفر زندگی آن ها بوده است. البته این سختی مختص یک گردشگر زن تنها نیست بلکه می‌تواند برای هر توریست دیگری رخ دهد. در هند به سختی ممکن است سوار اتوبوس شوید و بتوانید از شر افرادی که می‌خواهند چمدان شما را به ازای دریافت انعام حمل کنند راحت شوید. قطار ها با مردم پرس شده اند و گدایان هر کجا که پا بگذارید محاصره تان خواهند کرد و اگر به یک کودک یا گذا چیزی هدیه کنید با 20 تا از آن ها روبرو خواهید شد.سفر برای زنان توریست تنها

با وجود این چالش ها در هند، سفر به این کشور بیشتر از هر جای دیگری در دنیا می‌تواند به شما چیزهای جدید بیاموزد. چیزهای زیادی برای کشف کردن و تجربه پیش روی شما قرار می‌گیرد، از انجام یوگا تا بازدید از بناهای دیدنی مانند تاج محل.

به هر حال اگر مصمم هستید به هند بروید، از قبل آماده مشکلات باشید. بهتر است همراه خودتان رول دستمال توالت ببرید و تمامی گدایان اطرافتان را نادیده بگیرید و اهمیت ندهید که چگونه نگاهتان می‌کنند. اگر همچنان مصمم هستید که تنها سفر کنید حداقل بهتر است در اولین هفته از حضورتان در این کشور به یک گروه توریستی یا تور گردشگری ملحق شوید. این کار به شما امکان می‌دهد که بدون هیچ تنش و زحمتی از زیبایی های هند لذت ببرید.

وقتی به اندازه کافی با این کشور خو گرفتید، می‌توانید با اعتماد بنفس بیشتری با هندوستان مواجه شوید و بتوانید در این کشور به طور مستقل گردش کنید، البته امیدواریم در تور یک هفته ای دوستانی پیدا کرده باشید که دوست داشته باشید در این سفر همراهیتان کنند.

توصیه دیگری که همیشه به زنان توریستی که تنها سفر می‌کنند، می‌شود این است که از فرهنگ و ارزش های محلی تبعیت کنند، پر طاقت باشند، لباس مناسبی بر تن کنند و با اعتماد به نفس و پر دل و جرات به نظر برسند. لازم نیست به قدری مودب باشید که ضعیف به نظر برسید و بهتر است هر لحظه آماده دفاع از خودتان باشند و حتی از این که صدای خود را در مواقع خطر بلند کنید نترسید.

چین

اگر می‌خواهید به چین سفر کنید، تجربیات فراوانی در انتظار شما است. شما می‌توانید در بالای دیوار بزرگ چین قدم بزنید، پانداهای غول پیکر را نگاه کنید و از چشم اندازهای وسیع و زیبا لذت ببرید. فقط برای این که سفرتان تلخ نشود، بهتر است از قبل با یک مترجم چینی هماهنگ کنید که در طول سفر همراهتان باشد.سفر برای زنان توریست تنها

در حقیقت بزرگترین چیزی که در سفر به چین می‌تواند تمام لحظه های خوب شما را به خطر بیندازد، آشنا نبودن با زبان این کشور است. تجربیات افرادی که پیش از این به این کشور سفر کرده اند نشان می‌دهد، آشنا نبودن مردم این کشور با زبان انگلیسی، بزرگترین چالش توریست ها است. زیرا در طول سفر به مناطق بسیاری سفر می‌کنید که حتی یک نفر هم در آن با انگلیسی آشنا نباشد. معضل زبان باعث شده چین، مقصد خوبی برای سفر انفرادی نباشد.

بهتر است از قبل لیست مکان هایی را که می‌خواهید از آن ها دیدن کنید، تهیه کنید. بدین ترتیب می‌توانید از کارکنان انگلیسی زبان هتل بخواهید راهنماییتان کنند. ضمن این که می توانید از تورهای محلی ارزان قیمت برای دیدن مناظر دیدنی این کشور بهره ببرید. اما اگر موفق نشدید هیچ تور انگلیسی زبانی پیدا کنید، بهتر است به یک تور چینی ملحق شوید. معمولاً در این تورها کسانی هستند که بتوانند انگلیسی صحبت کنند.

جاماییکا

جاماییکا یک جزیره بسیار زیبا است که در دریای کاراییب قرار دارد، آبشارهای باشکوه، سواحل دیدنی و اقامتگاه های ساحلی دنج این جزیره را به یک بهشت زمینی تبدیل کرده است. با این وجود در جاماییکا باید انتظار هر چیزی را داشته باشید. ممکن است بلافاصله پس از این که از هواپیما پیاده می‌شوید، کسی جلویتان را بگیرد و سعی کند به شما ماری جوانا بفروشد. راه رفتن در سواحل این کشور نیز بی دغدغه نیست. افراد زیادی مزاحمتان می‌شوند تا چیزی به شما بفروشند یا این که درخواست کنند که به ازاء نشان دادن راه به آن پول پرداخت کنید.

سفر برای زنان توریست تنها

البته بی انصافی است اگر مهمان نوازی بسیاری از مردم این کشور را نادیده بگیریم. می‌توانید در ماسه های وقت بگذرانید و از خوردن غذاهای خوشمزه لذت ببرید. اما توجه داشته باشید که تمام مشکلاتی که برای توریست ها در جاماییکا می‌تواند رخ دهد برای یک توریست زن که به تنهایی سفر می‌کند، پررنگ تر خواهد بود. بنابراین بی پرده بگوییم که اگر قصد دارید به تنهایی به جاماییکا بروید، آماده مواجه شدن با مردانی باشید که ممکن است به شما آسیب برسانند.

البته لازم نیست از همه چیز بترسید. می‌توانید با مردم آن جا صحبت کنید اما سعی کنید اطلاعات اضافه ندهید. اگر طرف مقابل زیادی مشتاق به نظر رسید مراقب باشید و سعی کنید بحث را زیاد کش ندهید. به هر حال اگر واقعا تصمیم دارید به تنهایی مسافرت کنید، باید بدانید که بزرگترین عامل مخل راحتی شما در این کشور مردان جاماییکایی هستند. آن ها سعی می‌کنند با شما صمیمی شوند، بنابراین هرگز اعتراف نکنید که به تنهایی در سفر هستید و حتی وانمود کنید با همسرتان به سفر آمده اید.

یک سفر عالی، در ذهن ما اتفاق می‌افتد

مهم نیست به کجا سفر می‌کنید، چه به مصر بروید، چه هندوستان و چه جاماییکا، اگر راه و رسم سفر کردن را بدانید و به خوبی مراقب خودتان باشید و احتیاط کنید، لحظات خوب و خوشی در انتظار شما خواهد بود. یک سفر عالی، حاصل انتخاب های ما است. اجازه ندهید احساسات منفی بر شما غلبه کند و مانع ماجراجویی شما شوند. تفکر مثبت داشته باشید، همه چیز را در نظر بگیرید، از خودتان مراقبت کنید و از کشف سرزمین های تازه لذت ببرید.

منبع : اینترنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *