معبد آناهیتا کنگاور ، کرمانشاه

معبد آناهیتا کنگاور ، کرمانشاه

معبد آناهیتا
معبد آناهیتا استان کرمانشاه که دراصل، دومین بنای سنگی ایران محسوب می‌شود، یکی از آثار تاریخی و میراث ارزشمند جهانی است که در کنگاور کرمانشاه واقع شده است.

این معبدِ تاریخی عبادتگاه باستانی پرستندگان آناهیتا است که بر بلندای سکویی صخره‌ای ساخته شده و از نظر تاریخی مربوط به عصر ساسانیان و یا دربرخی منابع اشکانیان است. هرچند به نظر می‌رسد در دوران‌های مختلف بازسازی و یا دوباره سازی شده اما جای معبد آناهیتا در مکان فعلی‌اش ثابت بوده است. محوطه معبد آناهیتا یک مجموعه تاریخی و دیدنی را دربر گرفته که از بهترین جاذبه های گردشگری کرمانشاه به شمار می‌رود.

 

معبد آناهیتا کنگاور

آناهيتا ايزد بانوي آب هاي روان، زيبايي، فراواني و بركت در دوران پيش از اسلام بوده است. آثار باقیمانده از معبد آناهيتا ، کنگاور ولي برخي ديگر از محققين به تبعيت از نوشته هاي مورخين ايراني و عرب سده سوم هجري به بعد كاركرد اين بنا را كاخي ناتمام براي خسروپرويز معرفي كرده اند. از نظر زمان ساخت نيز عده اي اين بنا را به اواخر سده سوم و آغاز سده دوم پپيش از ميلاد نسبت داده اند، عده ديگر آن را به سده يكم پيش از ميلاد و برخی آنرا به سه دوره هخامنشي، اشكاني و ساساني نسبت مي دهد ولي مسعود آذرنوش كاوشگر ديگر بنا آنرا كاخ ناتمامي از خسروپرويز در اواخر دوره ساساني مي داند.

چطور برویم؟

کنگاور شرقی ترین شهر استان کرمانشاه به شمار می رود. از پایتخت با کنگاور حدود 530 کیلومتر راه است. متاسفانه این شهر دارای فرودگاه و راه آهن نیست. اما پایانه ی مسافربری آن بین سه راهی همدان و سه راهی کارخانه واقع شده است. اگر با ماشین شخصی سفر کنید، در طول راه مسیرهای بسیار زیبایی را مشاهده خواهید کرد که تجربه ی تماشای آن ها لذت زیادی دارد.
برای رفتن به این معبد سه مسیر پیش روی شما است:
از سمت شهر همدان:کافی است از شهر همدان به سمت کرمانشاه حرکت نمایید. حدود یک ساعت راه آسفالته تا شهر کنگاور دارید.
شهر کرمانشاه:از این شهر به سمت همدان حرکت کنید. پس از حدود 1/5 ساعت و گذشتن از سه راهی نهاوند، به کنگاور برسید.
از نهاوند:از نهاوند به سمت کرمانشاه حرکت کنید. پس از رسیدن به جاده ارتباطی کرمانشاه – همدان مسیر سمت راست به سمت همدان را پیش بگیرید تا به کنگاور برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *